خیاطی عمرانی
روبان دوزی

بهای آهن‌آلات کاهش یافت

بوسیله · خرداد ۲۷, ۱۳۹۲

روز گذشته تحت تاثیر نتیجه انتخابات دوره یازدهم ریاست‌جمهوری روند کاهشی قیمت انواع سایزهای میلگرد را در بازار آزاد شاهد بودیم. این در حالی است که تیرآهن به خصوص شاخه‌های سنگین نسبت به افت قیمت‌ها تا حدودی مقاومت کرد.

فراز و فرود معاملات آهن در هفته گذشته

به گفته فعالان آگاه ترس از افت بیشتر قیمت‌ها طی روزهای آتی از یک سو موجب شد فروشنده‌ها اقدام به عرضه و فروش کالاهای انباری خود کنند و از سوی دیگر کاهش نسبی تقاضا به امید ادامه روند نزولی قیمت‌ها نیز در نهایت باعث شد بازار در سراشیبی ریزش بهای آهن آلات قرار گیرد.
در همین حال رییس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد کشور گفت: در حال حاضر میزان عرضه و تقاضای تیرآهن و میلگرد در بازار کشور متعادل است و کارخانه‌های داخلی هم اکنون تمام تولیدات خود را به بازار عرضه می‌کنند به گونه‌ای که در برخی موارد نیز میزان عرضه بیشتر از تقاضا است.
محمد آزاد اعلام کرد: اکنون محصولات فولادی کارخانه‌ها به وی‍ژه ذوب آهن اصفهان از طریق بورس کالا به بازار عرضه می‌شود که این مساله به ایجاد تعادل در قیمت آهن آلات کمک کرده است.
وی نیاز کشور به انواع آهن آلات را در حال حاضر بین ۲۳ تا ۲۴ میلیون تن در سال ذکر کرد و افزود: حدود ۸ میلیون تن از نیاز کشور اکنون از طریق واردات تامین می‌شود که بخشی از آن شمش و بخشی نیز مقاطع فولادی است.
رییس اتحادیه آهن آلات کشور، اظهار امیدواری کرد با راه‌اندازی واحدهای جدید و پر شدن ظرفیت خالی واحدهای فولادی در کشور، تولیدات داخلی افزایش و از میزان واردات کاسته شود.

صعود و نزول قیمت بیلت در هفته گذشته

در عین حال، به گزارش مرکز خدمات فولاد ایران، طی هفته گذشته بهای بیلت روند صعودی در پیش گرفته بود ولی در پایان هفته به قیمت روز شنبه بازگشت که علت این امر هم نوسان قیمت ارز و بازار مقاطع بوده است. روز شنبه بیلت سایز ۱۵۰ میلیمتر در انزلی روی تریلی هر کیلو ۱۹۵۰ تومان پیشنهاد می‌شد و فضای مثبت برای افزایش قیمت میلگرد بازار بیلت را هم تحت تاثیر قرار داد، در همین حال روند قیمت ارز هم صعودی بود. تا روز دوشنبه قیمت تا ۱۹۸۰ تومان در هر کیلو هم گفته شد ولی از ظهر روز دوشنبه قیمت شروع به تنزل کرد و خریدارها با احتیاط عمل کردند چون قیمت فروش میلگرد به‌طور متوسط به زیر ۲۱۰۰ تومان درب کارخانه سقوط کرد. البته این روند تا آخر هفته نیز ادامه داشت.
با توجه به مشکلات پیش روی واردات که تنها مساله ارز نیست بلکه مدیریت ارز هم هست، هر روز واردات بیلت محدودتر می‌شود، ولی بازار با توجه به افزایش عرضه محصولات کارخانه‌های داخلی رابطه خود را با بیلت وارداتی آرام آرام قطع می‌کند. از سوی دیگر قیمت بیلت فوب بنادر سی‌آی‌اس به ۴۸۰ دلار رسیده و با توجه به روند نزولی قیمت قراضه و تعطیلات اروپا بعید است که به زودی قیمت بالا برود.
آخرین قیمت تحویل بنادر شمالی ایران به صورت نقدی ۵۱۰ دلار است که با احتساب نرخ ارز آزاد قیمت تمام شده حدود ۲۱۰۰ تومان در هر کیلو است که برای واردکننده با زیان همراه است که به همین دلیل با توجه به روند رو به کاهش تخصیص ارز به این کالا در واردات هم شاهد نزول حجم ورود این کالا بوده‌ایم.
طی ماه اردیبهشت ۶۸ هزار و ۹۸۰ تن بیلت وارد شده در حالی که در سه هفته خرداد ۲۵ هزار و ۵۰۴ تن. این در حالی است که بازار به نسبت افت واردات، واکنشی در قیمت نشان نداده است.

بازار مقاطع رشد قیمت را تجربه کرد

از روزهای اول هفته همه انتظار تغییر قیمت را داشتند. جهش قیمت کالاهای پیشنهادی در بورس کالا به سرعت بازار را تحت تاثیر قرار داد. فضای تامین شده برای پرداخت با ۲۵ درصد به جای ۱۰۰ درصد پیش پرداخت عملا باعث شده تا تقاضا نزدیک به ۶ برابر عرضه در بورس باشد. به این ترتیب همین امر رقابت را دامن زد تا آنجا که میلگرد سایز ۲۵ میلیمتر اهواز یک‌باره ۱۹ هزار و ۲۳۳ ریال به فروش رسید. این حرکت در بورس قیمت‌ها را در بازار به نزدیک ۲۲۰۰ تومان هم رساند در حالی که متوسط قیمت محصولات اهواز و اصفهان ۲۱۰۰ تومان گزارش شده بود.
جهش قیمت روز شنبه و یکشنبه برای نبشی، ناودانی و تیرآهن هم محسوس بود، اما بازار آمادگی جذب این افزایش قیمت را نداشت چون تقاضا محدود و بازار در رکود به سر می‌برد. به علاوه با افت قیمت ارز از روز دوشنبه قیمت مقاطع هم شروع به تنزل کرد تا جایی که در آخر هفته متوسط قیمت به ۲۱۰۰ تومان بازگشت.
هفته گذشته به نظر عده‌ای از دست‌اندرکاران، پایه تغییرات قیمت در تیرماه بود و به‌رغم افزایش قیمت، حجم معاملات در کنار پایین نگاه داشتن عرضه کارخانه‌‌ها محدود بود. به این ترتیب اکثر خریدها به انبارها روانه شد و کمتر به پروژه‌ها حمل گردید و این در حالی است که انبارها هنوز از خریدهای ارزان قیمت اسفند و فروردین تخلیه نشده‌اند.
طی روزهای گذشته این موجودی‌های ارزان قیمت به بازار روانه شده و تب بازار را تا حدودی گرفته‌اند، ولی نباید فراموش کرد که هر روز حجم موجودی‌ها در انبارها پایین‌تر می‌آید چون تجار بیشتر حالت محافظه‌کارانه در پیش دارند. ترس از مساله مالیات، مشکل نبود تقاضا و کمبود نقدینگی در حال حاضر ایجاب می‌کند تا معامله‌گران ریسک را به حداقل برسانند و در این میان نباید فراموش کرد که بیلت در هفته گذشته در بدترین حالت خود زیر ۱۹۲۰ تومان هر کیلو در انزلی شنیده شد در حالی که بیلت محصول فولاد خوزستان هنوز هر کیلو ۱۳۰ تومان ارزا‌ن‌تر از بیلت وارداتی تمام می‌شود.
از سوی دیگر در حالی که قیمت قراضه بالا رفته است به همین دلیل پیش‌بینی بعضی از دست‌اندرکاران این است که در هفته جاری قیمت شمش در بورس کالا با روند صعودی روبه‌رو شده و پس از آن قیمت مقاطع هم بالا خواهد رفت.
البته باید دید معاملات امروز بورس کالا که اولین روز پس از انتخابات است چه مسیری را طی خواهد کرد.
در فضای فعلی بازار آهن، کارخانه‌ها با حداقل ظرفیت تولید می‌کنند و افزایش قیمت تولیدات آنها ناشی از بالا رفتن هزینه تولید است نه تقاضا. به عقیده کارشناسان، در شرایطی که ترکیه در بحران سیاسی است و به عنوان یک رقیب جلوه کمتری دارد باید از فرصت استفاده کرد و تولید را برای صادرات افزایش داد که البته در این شرایط اولین قدم در این راه واقعی کردن نرخ ارز است.

بازار آرام ورق در هفته‌ای که گذشت

بر خلاف مقاطع، ورق بازار ساکتی را پشت سر گذاشت. ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر رول در انزلی روز شنبه ۲۲۷۰ تومان در هر کیلو معامله می‌شد که تا آخر هفته با افت کمی روبه‌رو شد و به ۲۲۵۰ تومان رسید. در همین حال ورق‌های ضخامت ۵/۲ تا ۱۲ میلیمتر که در ابتدای هفته با افزایش قیمت بعضا تا ۲۵ تومان در هر کیلو روبه‌رو شده بود در سه روز آخر هفته کاهش قیمت‌ را تجربه کردند. اما ورق‌های ۱۵ میلیمتر به بالا تغییر قیمت نداشت و تنها با نوسان ۱۰ تا ۱۵ تومان در شرایطی که تقاضا نبود روبه‌رو شد.
در حالی که ورق‌های وارداتی در هفته گذشته در بازار عرضه شد رقابت فولاد کاویان در این زمینه جدی شده بود.
از سوی دیگر با نظر به افت تقاضا عرضه فولاد مبارکه اصفهان که در اردیبهشت ماه برای ورق گرم ۴۰۸ هزار تن بود در روز ۲۱ خرداد ماه به ۲۰۴ هزار تن رسید، ولی باز هم در عمل بازار واکنشی نشان نداده است.
برای عده زیادی این سوال مطرح شده که چرا پایه قیمت تختال از شمش بیش از ۲۰۰ تومان در هر کیلو ارزان‌تر است؟ به علاوه متوسط قیمت ورق گرم هم زیر ۲۰۰۰ تومان است در حالی که متوسط قیمت میلگرد بالای ۲۱۰۰ تومان رفته است.
به اعتقاد فعالان بازار این رابطه باید برعکس باشد به همین دلیل عده‌ای انتظار دارند قیمت ورق گرم در تیرماه با افزایش روبه‌رو شود. ورق سرد هفته گذشته با کاهش قیمت برای بعضی اقلام روبه‌رو شد، ولی عملا بازار راکدی را تجربه کرد بعضی ضخامت‌ها با محدودیت عرضه در شرایط پایین بودن مصرف روبه‌رو است تا آنجا که بعضی از سایزهای ورق سرد به قیمت تیرآهن یا میلگرد معامله می‌شود. به طور مثال ورق سرد ضخامت ۷۰/۰ میلیمتر محصول مبارکه در اصفهان هر کیلو ۲۲۵۰ تومان است اما متوسط قیمت تیرآهن ۱۴ تا ۱۸ در اصفهان ۲۳۸۳ تومان گزارش شده است. این در حالی است که پایه قیمت ورق سرد باید حداقل ۲۰۰ تومان بیشتر از تیرآهن باشد که این امر نشان دهنده افت تقاضا است.
به خصوص تقاضای لوازم خانگی به حداقل خود رسیده است.در نهایت نیز با افت تقاضای ورق گالوانیزه این محصول در طول هفته گذشته روند ثابتی را تجربه کرد.

متن نیوز, تیرآهن, آهن آلات, بهای آهن آلات, کاهش قیمت, بازار آهن, فولاد, افت قیمت, میلگرد, بازار آزاد, قیمت ارز, افزایش قیمت میلگرد, قیمت میلگرد, ورق گرم, ورق گالوانیزه, بازار راکد, قیمت ورق

درج یک نظر


9 + = 18

پکیج تصفیه فاضلاب موتور جستجو ملی